ترجمه و توضیح سوره ممتحنه۷-۱

بسم الله الرحمن الرحیم

به نام خداوندی‎که رحمت عامّش شامل همه و رحمت خاصّش‎ازآن مؤمنین است.

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا عَدُوِّی وَعَدُوَّکُمْ أَوْلِیَاءَ تُلْقُونَ إِلَیْهِم بِالْمَوَدَّهِ وَ قَدْکَفَرُ‌وا بِمَا جَاءَکُم مِّنَ الْحَقِّ یُخْرِ‌جُونَ الرَّ‌سُولَ وَإِیَّاکُمْۙ أَن تُؤْمِنُوا بِاللَّـهِ رَ‌بِّکُمْ إِن کُنتُمْ خَرَ‌جْتُمْ جِهَادًا فِی سَبِیلِی وَابْتِغَاءَ مَرْ‌ضَاتِیۚ تُسِرُّ‌ونَ إِلَیْهِم بِالْمَوَدَّهِ وَأَنَا أَعْلَمُ بِمَا أَخْفَیْتُمْ وَمَا أَعْلَنتُمْۚ وَمَن یَفْعَلْهُ مِنکُمْ فَقَدْ ضَلَّ سَوَاءَ السَّبِیلِ ﴿١

ای کسانی که ایمان آورده اید! دشمن من و دشمن خودتان را دوست نگیرید، که نسبت به آنها اظهار محبّت کنید  در حالی که آنها به آنچه از حق بر شما آمده کافر شده اند، و رسول خدا و شما را به خاطر ایمان به خدایی که پروردگار همه ی شماست از شهر و دیارتان بیرون می رانند، اگر شما برای جهاد در راه من و به خاطر جلب خشنودی من هجرت کرده اید. شما مخفیانه با آنها رابطه ی دوستی برقرار می کنید در حالی که من آنچه را پنهان یا آشکار می کنید،می دانم. وهرکس از شما چنین کاری کند از راه راست گمراه شده است (١)

بعضی از مؤمنین مهاجر در خفا با مشرکین مکه رابطه ی دوستی داشتند تا بلکه با جلب دوستی‎آنها، خویشاوندان و فرزندان خود راکه در مکه مانده‌اند درامان بدارند.آیه می فرماید: مشرکین را، که دشمن من هستند و مرا نمی پرستند و دعوت من و رسولم را نمی پذیرند، به دوستی نگیرید؛ زیرا وقتی فردی با من دشمن است، با شما هم که به من ایمان آورده اید دشمن است، بنابراین؛ چه جای دوستی با آنها وجود دارد؟ در حالی که آنها هم در عقیده با شما مخالفند و هم در عمل به مبارزه با شما برخاسته اند و کاری را که بزرگ ترین افتخار شماست، یعنی ایمانتان به پروردگار را، بزرگ ترین جرم و گناه می شمارند و به همین خاطر شما را با بدرفتاری ناچار به ترک مکه کردند. حال آیا جای این است که نسبت به آنها اظهار محبّت کنید ؟ شما در پنهانی به مشرکین اطلاع می دهید که ما دوستتان داریم و حال آن که من آنچه را که پنهان کرده یا آشکار می کنید از هرکس بهتر می دانم، پس مخفی کاری هیچ فایده ای ندارد! در آخر با تهدیدی قاطع می فرماید: هرکس از شما چنین کاری کند از راه راست منحرف و گمراه شده است چون ایمان خود و مؤمنین را به مخاطره می اندازد.

إِن یَثْقَفُوکُمْ یَکُونُوا لَکُمْ أَعْدَاءً وَیَبْسُطُوا إِلَیْکُمْ أَیْدِیَهُمْ وَأَلْسِنَتَهُم بِالسُّوءِ وَوَدُّوا لَوْ تَکْفُرُ‌ونَ ﴿٢

اگر بر شما دست یابند، دشمن شما خواهند بود و دست و زبان خود را به آزار شما دراز خواهند کرد و آرزو دارند که شما نیز کافر شوید(٢)

مراد این است که پنهان کردن دوستی با کفار به منظور جلب محبّت آنان، و رفع عداوتشان هیچ سودی به حالتان ندارد، و مشرکین با وجود این دوستی هایی که بعضی از مؤمنین اعمال می‌کنند، اگر به ایشان دست یابند همچنان، دشمنی خود را ادامه می دهند، و در این کار از هیچ چیزی فروگذار نمی کنند، بدون این که دوستی های مؤمنین تغییری در دشمنی آنها داده باشد؛ و با دست و زبان شما را مورد هرگونه آزاری قرار می دهند اعم از کشتن، اسیر کردن، شکنجه و ناسزاگویی و… و از همه بدتر به این امید شما را شکنجه می‌کنند که شاید از دینتان برگردید و این بزرگ ترین آرزوی آنهاست.

لَن تَنفَعَکُمْ أَرْ‌حَامُکُمْ وَلَا أَوْلَادُکُمْۚ یَوْمَ الْقِیَامَهِ یَفْصِلُ بَیْنَکُمْۚ وَاللَّـهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِیرٌ‌ ﴿٣

روز قیامت نه خویشان شما و نه فرزندانتان هرگز به شما سودی نمی رسانند. میان شما جدایی می اندازد و خداوند به آنچه می کنید بیناست(٣)

ممکن است توهّم شود که دوستی با مشرکین به خاطر حفظ خویشان و فرزندان نباید از نظر شرع اشکالی داشته باشد، اما آیه پاسخ می دهد که همین خویشان و فرزندانی که به خاطر حفظ‌شان امروز با مشرکین و دشمنان خدا دوستی می کنید در روزی که کیفر معصیت و اعمال زشت خود را، که یکی هم دوستی با مشرکین است، می بینند به درد شما نمی خورند؛ زیرا در آن دنیا پیوندهای خویشی بریده می‌شود. پس انسان عاقل نباید به خاطر خویشانش به خدا و رسولش خیانت کند زیرا اینها در قیامت دردی را دوا نمی کنند. در آخر به همگان هشدار می دهد که خدا از نیّات و اعمال مخفی و ارتباطات سرّی شما آگاه است و خواه و ناخواه شما را بر آن مؤاخذه می کند.

قَدْ کَانَتْ لَکُمْ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ فِی إِبْرَ‌اهِیمَ وَالَّذِینَ مَعَهُ إِذْ قَالُوا لِقَوْمِهِمْ إِنَّا بُرَ‌آءُ مِنکُمْ وَمِمَّا تَعْبُدُونَ مِن دُونِ اللَّـهِ کَفَرْ‌نَا بِکُمْ وَبَدَا بَیْنَنَا وَبَیْنَکُمُ الْعَدَاوَهُ وَالْبَغْضَاءُ أَبَدًا حَتَّىٰ تُؤْمِنُوا بِاللَّـهِ وَحْدَهُ إِلَّا قَوْلَ إِبْرَ‌اهِیمَ لِأَبِیهِ لَأَسْتَغْفِرَ‌نَّ لَکَ وَمَا أَمْلِکُ لَکَ مِنَ اللَّـهِ مِن شَیْءٍۖ رَّ‌بَّنَا عَلَیْکَ تَوَکَّلْنَا وَإِلَیْکَ أَنَبْنَا وَإِلَیْکَ الْمَصِیرُ‌ ﴿۴

به طور قطع  برای شما در مورد ابراهیم و کسانی که با او بودند سرمشق خوبی است، آن گاه که به قوم خود گفتند: ما از شما و از آنچه به جای خدا می پرستید بیزاریم، ما نسبت به شما کافریم، و میان ما و شما برای همیشه دشمنی و کینه پدید آمده‌است تا وقتی که به خدای یگانه ایمان بیاورید!  جز آن سخن ابراهیم، که به پدرش گفت: حتما برای تو طلب آمرزش می کنم و در عین حال در برابر خداوند برای تو صاحب اختیار چیزی نیستم، پروردگارا! ما بر تو توکل کردیم و به سوی تو بازگشتیم، و سرانجام همه به سوی توست(۴)

در واقع آیه برای تکمیل تعلیمات خود، الگوی مهمی از جهان انسانیت را شاهد می آورد؛ ابراهیم (ع) و مؤمنانی که پیرو او بودند، آنها به سه صورت بیزاری خود را از مشرکین بیان کردند، اول این که: با مخالفت عملی اعلان بیزاری کردند که شما و آیین و مذهبتان را قبول نداریم و از همه ی شما متنفریم. دوم :عداوت قلبی و دشمنی همیشگی خود را نیز آشکار ساختند. سوم: بر تنفر و بیزاری از مشرکین استمرار ورزیدند و اعلان دشمنی ابدی کردند. این برائت و بیزاری، تا زمانی که به خدای واحد ایمان بیاورند ادامه دارد و این، نهایت قاطعیت و جدا سازی صفوف خود از مشرکین می باشد، مگر آن که آنها مسیر خود را عوض کنند. پس اگر به پدرش (عمویش آزر) وعده ی طلب آمرزش از خدا می دهد، دلیل بر اظهار دوستی ابراهیم نسبت به ایشان نیست فقط بیانگر تمایل او بود تا پدرش توبه کند و به خدا ایمان آورد، و وقتی هم که آزر ایمان نیاورد دیگر ابراهیم برای او استغفار نکرد و با وی قطع رابطه نمود. سپس ابراهیم (ع) می فرماید: من در مقابل بی نیازی و عزت پروردگار عاجزم و این خداست که باید به بنده اش ترحم کند و او را ببخشد چون هیچ کس غیر از خدا مالک چیزی نیست. و چون مبارزه با دشمنان خدا با این قاطعیت، ممکن بود آثار سویی برای مؤمنین به بار آورد، بنابراین؛ در آخر عرض کرد: خدایا تنها به تو توکل می کنیم و زمام امورمان را به دست تو می سپاریم و مشیت تو را جایگزین مشیت خود می سازیم تا به هر طور که خواستی آن را تدبیر کنی زیرا بازگشت همه ی امور به توست.

رَ‌بَّنَا لَا تَجْعَلْنَا فِتْنَهً لِّلَّذِینَ کَفَرُ‌وا وَاغْفِرْ‌ لَنَا رَ‌بَّنَاۖ إِنَّکَ أَنتَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ ﴿۵

پروردگارا! ما را مایه ی امتحان کافران قرار مده و ما را بیامرز، پروردگارا ! به درستی که تو مقتدر و حکیمی(۵)

در واقع ابراهیم (ع) و پیروانش از خدا می خواهند که از آثار سوء اظهار بیزاریشان از کفار، پناهشان دهد و ایشان را بیامرزد. کلمه ی “فتنه” وسیله ی امتحان است و معنای این که عرض کردند: ما را مایه ی امتحان کافران قرار مده، این است که کافران را بر آنها مسلط نکند تا مورد امتحان قرار گرفته، و به انواع آزار و شکنجه دچار شوند که چرا به خدا ایمان آورده اید، و خدایان ما را رها کرده، از آنها و از عبادتشان بیزاری جسته اید؟ در آخر می فرماید: پروردگارا ! تویی آن غالبی که هرگز مغلوب نمی شوی و حکیمی و کارهایت متقن و محکم است؛ بنابراین از استجابت دعای ما عاجز نیستی و می توانی ما را از مکر دشمنان حفظ کنی. تکرار”ربنا “برای جلب رحمت الهیه و به جوش آوردن لطف خداست.

لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِیهِمْ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ لِّمَن کَانَ یَرْ‌جُو اللَّـهَ وَالْیَوْمَ الْآخِرَ‌ۚ وَمَن یَتَوَلَّ فَإِنَّ اللَّـهَ هُوَ الْغَنِیُّ الْحَمِیدُ ﴿۶

به درستی که برای شما در آنها سرمشقی نیکوست، برای کسی که به خدا و روز قیامت امید دارد. و هرکس روی برتابد ( به خود زیان زده است ) زیرا خداوند بی نیاز و شایسته ی هرگونه ستایش است (۶)

یعنی کسانی برنامه ی ابراهیم و پیروانش را الگو قرار می دهند که به خدا و روز جزا امید داشته باشند. البته بیزاری جستن از کفار به نفع خود شماست ؛ زیرا خدا از اطاعت مردم بی نیاز است  و هر آنچه که امر می‌شود برای سعادت زندگی انسان است، و نه خودش. مهم ترین نتیجه ای که از آیات فوق گرفته می‌شود این است که، اگرچه اسلام روی پیوندهای خویشاوندی و دوستی تاکید دارد، اما آنچه مهم تر است مصالح اسلام است و هرجا که این پیوند به تزلزل ارکان مذهب، منتهی می‌شود باید قطع شود.

عَسَى اللَّـهُ أَن یَجْعَلَ بَیْنَکُمْ وَبَیْنَ الَّذِینَ عَادَیْتُم مِّنْهُم مَّوَدَّهًۚ وَاللَّـهُ قَدِیرٌ‌ۚ وَاللَّـهُ غَفُورٌ‌ رَّ‌حِیمٌ ﴿٧

امید است خدا میان شما و دشمنانتان پیوند محبّت برقرار کند و خدا قادر و آمرزنده و مهربان است (٧)

البته آیه نمی خواهد حکم برائت را نسخ کند؛ بلکه مراد این است که این امید وجود دارد که خدا بین مؤمنین و کفار از طریق موفق کردن آنها به تشرف به اسلام ایجاد مودت کند. زیرا همین که کافران مسلمان شوند دشمنی با آنها تبدیل به مودت خواهد شد. همان طور که در جریان فتح مکه این اتفاق رخ داد.می فرماید: خدا بر این کار قادر است و گناهان بندگان خویش را می آمرزد و اگر توبه کنند و به اسلام درآیند خدا از گذشته ی آنها می گذرد. پس مؤمنین باید امیدوار باشند و از خدا بخواهند تا به رحمت و مغفرت خود این دشمنی را مبدل به مودت نماید.