ترجمه و توضیح سوره کوثر

بسم الله الرحمن الرحیم

به نام خداوندى که رحمت عامّش شامل همه و رحمت خاصّش از آن مؤمنین است.

إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ ﴿١

ما به تو کوثر عطا کردیم (١)

منظور از کوثر، تنها و تنها کثرت ذریّه­ ای (فرزندان) است که خدای تعالی به آن جناب ارزانی داشته. قریش پس از آن که دو پسر رسول خدا (ص) از دنیا رفتند، او را ابتر و دم بریده نامیدند؛ امّا خداوند به حضرتش تسلّی می ­دهد که ما در نسل تو برکتی فوق‌العاده قرار می­ دهیم تا برنامهی اسلام هرگز قطع نشود و این از اخبار غیبی قرآن است. زیرا بعد از درگذشت پیامبر (ص) در همهی عالم هیچ نسلی معادل آن دیده نمی شود. آن هم با تمام بلاهایی که بر سر ذریّه (فرزندان) ایشان آوردند و گروه گروه از آنها را کشتند.

فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ ﴿٢

پس برای پروردگارت نماز بخوان و قربانی کن (٢)

یعنی حال که ما بر تو منت نهادیم و خیر کثیرت دادیم، این نعمت بزرگ را با نماز و قربانی کردن شکرگزاری کن. این دربرابر اعمال مشرکان است که برای بتها سجده و قربانی می­ کردند، درحالی که نعمت های خود را از خدا می­ دانستند. و به هرحال، تعبیر “لِربّک” دلیل روشنی است بر مسألهی‌ لزوم قصد قربت در عبادت، چرا که منظور نفی اعمال بت پرستان است که عبادت و قربانی را برای غیر خدا می­ کردند.

إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ ﴿٣

به یقین دشمن بدخواه تو ابتر و مقطوع النّسل است (٣)

این سوره در حقیقت سه پیشگویی بزرگ دارد، اول این که) اعطای خیر کثیر را به پیامبر نوید می­ دهد، که این خیر کثیر تمام پیروزی ها و موفقیت هایی را که بعد نصیب پیامبر (ص) شد را شامل می‌شود. دوم این که) خبر می­ دهدکه پیامبر (ص) بدون نسل نخواهد بود، بلکه نسل و دودمان او به طور فراوان در جهان وجود خواهند داشت. سوم این که) خبر می­ دهد که دشمنان او ابتر و بلاعقب خواهند بود، همانطور که طوایفی مانند بنی­ امیه و بنی­ عباس که از دشمنان وی بودند و جمعیت زیادی داشتند چنان تار و مار شدند که امروز اثری از آنها باقی نمانده است.