ترجمه و توضیح سوره انشراح ( شرح)

بسم الله الرحمن الرحیم

به نام خداوندی که رحمت عامّش شامل همه و رحمت خاصّش از آن مؤمنين است.

أَلَمْ نَشرحْ لَكَ صَدْرَكَ ﴿١

آيا ما سينه‎ی تو را گشاده نساختيم؟ (١)

 مراد از شرح صدر رسول خدا (ص)، گستردگی و وسعت روح و فکر ايشان است، به طوری که ظرفيت گرفتن وحی را داشته باشد و نيز نيروی تبليغ آن و تحمل ناملايماتی را که در اين راه می بيند داشته باشد، به عبارتی ديگر: نفس شريف آن جناب را طوری نيرومند کند که نهايت درجه‎ی استعداد را برای قبول افاضات الهی را پيدا کند.

وَوَضَعْنَا عَنكَ وِزْرَكَ ﴿٢ الَّذِي أَنقَضَ ظَهْرَكَ ﴿٣

و بار سنگين را از تو برنداشتيم؟ (٢) همان باری که بر پشت تو سنگينی مي­ کرد (٣)

“وزر” در لغت به معنی سنگين است و گناهان را نيز به همين جهت وزر گويند؛ چرا که بار سنگينی است بر دوش گنهکار. اين کدام بار بود که خداوند از پشت پيامبرش برداشت؟ آيات به خوبی نشان می­ دهد که منظور همان مشکلات رسالت و نبوت و دعوت به سوی توحيد و يکتا پرستی است، که همهی انبيا با آن روبرو بودند، منتهی اين مشکلات و مسايل به جهت شرايط زمانی و مکانی برای رسول (ص) سخت تر و سنگين تر بود.

وَرَفَعْنَا لَكَ ذِكْرَكَ ﴿٤

و آوازه ات را بلند کرديم (۴)

يعنی موهبت ديگر آن است که خدا با وجود تمام دشمنی­ های مخالفین، آوازه­ ی رسولش را همراه با گسترش و نفوذ اسلام بلند ساخت، به گونه‌ای که خدای تعالی نام او را قرين نام خود کرد و در نتيجه در مسأله‎ی شهادتين که اساس دين خداست، نام او کنار نام پروردگارش قرار گرفت و بر هر مسلمانی واجب کرد که در هر روز در نمازهای پنجگانه واجب نام آن جناب را همراه با نام خدای تعالی جاری سازد.

فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا ﴿٥ إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا ﴿٦

پس به یقین با هر سختی آسانی است (۵) آری به یقین با هر سختی آسانی است (۶)

 اين آيات بيان علت است برای دو آيه قبل، يعنی اگر از تو بار سنگين را برداشتيم و نامت را بلند ساختيم، برای اين بود که سنّت ما بر اين جاری شده که با هر سختی، آسانی بفرستيم، به علاوه اين دو آيه به مؤمنين نويد مي دهد که هميشه با سختي ها، نه بعد از سختي­ها، آسانی است و اين نويد می­تواند دل را نور و صفا بخشد و به پيروزي­ها اميدوار سازد و نااميدی را از بين ببرد. در آخر برای آن که اهمیت این سنّت الهی معلوم شود، باید اضافه کرد که اگر همیشه سختی باشد، نا امیدی مانع حرکت می ­شود و اگر همیشه آسانی باشد، بی نیازی مانع حرکت و تنها در شرایط حاکمیت این سنت یعنی همراه بودن آسانی و سختی، زمینه برای حرکت مداوم فراهم می­ شود.

فَإِذَا فَرَغْتَ فَانصَبْ ﴿٧ وَإِلَى رَبِّكَ فَارْغَب ﴿٨

پس هنگامی که از کار روزانه ات فارغ شدی به نماز و شکرانهی پروردگارت بايست (٧) و به سوی پروردگارت توجه کن (٨)

حال که معلوم شد با هر سختی که تصور شود، آسانی می­ آيد و زمان سختی و آسانی تنها به دست خداست، پس هرگاه از انجام آنچه بر تو واجب شده فارغ شدی، نفس خود را در راه خدا يعنی عبادت و دعا خسته کن و در آن رغبت نشان بده، تا خدا بر تو منت نهاده، راحتی دنبال اين خستگی و آسانی دنبال اين سختی را به تو روزی فرمايد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>